سوال خوب در قبر بپرسید خواهشن

 

 ســؤال و جـــواب قبـــر

از جمله چیزهایی که بایستی به آن اعتقاد داشت و جزء ضروریات مذهب شیعه است، سوال منکــــــــر و نکیـــــــــــر در قبـــــــــــــر است. علامه مجلسی در جلد سوم « بحارالانوار » و کتاب « حق الیقیــــن » فرموده که ســؤال و فشــار قبــر در بدن اصلی است و روح، به تمام یا بعضی از بدن برمی‌گردد (یعنی تا سینه یا کمر چناچه در بعضی از اخبار است) که قدرت بر فهم خطاب سؤال و جواب را داشته باشد.

چیزی که  باید بدانیم آن است که از چه چیز سؤال می‌شود؟ در قبر از عقاید و اعمال پرسیده می‌شود. به او می‌گویند خـدایت که بود؟ پیغمبــرت کـه بـود؟ چـه دینـی داشـتـی؟ (این را از هر فردی، خواه مؤمن خواه کافر می‌پرسند، مگر از بچه های نابالغ و دیوانه ها و کم عقل‌ها) اگر دارای عقیــــده حَـقــــــه باشد عقایدش را ذکر می‌کند و شهادت به وحدانیت پروردگار می‌دهد و رسالت خاتم الانبیاء(ص) و امامت ائمه هدی(ع) می‌دهد وگرنه زبانش گنـــــگ می‌شود، بعضی از ترس می‌گویند: « تو خدایی و گاه می‌گویند: مـــردم می‌گــفتنــــد محمد(ص) پیغمبر است، قرآن کتاب خداست...». یعنی از عهده‌ی جواب بر نمی‌آیند.

اگر توانست جواب دهد، دری از سمت بالا باز می‌گردد و تا چشم کار می‌کند به قبرش توسعـــــه می‌دهند، یعنی در عالم برزخ که تا قیام قیامت طول می‌کشد او در گشایش و راحتی است(1) و به او می‌گویند بخواب مانند عروس(2) و اگر از عهده جواب برنیاید، دری از "جهنــــــــم برزخــــــی" بر وی باز می‌شود و نفخه‌ای از نفخات دوزخ، قبرش را آتـش می‌زند.(3)

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1- فاما ان کان من المقر بین فروح و ریحان و جنة نعیم (سوره واقعه / 87) و اما کان من المکذبین الضالین فنزل من حمیم (سوره واقعه / 93).

2- نم نومة العروس «اصول کافی»

3- این جملات تماماً از روایات استفاده شده و برای اختصار از ذکر صل خودداری شد.

 

/ 0 نظر / 10 بازدید